Lektira kao sudnica u 7. C

Učenici 7. C razreda u rujnu su kao lektirni naslov čitali socijalnu pripovijetku Vjenceslava Novaka 'Iz velegradskog podzemlja' koju su interpretirali kroz sudnicu pod vodstvom nastavnice hrvatskoga jezika Daniele Maršalek. Nastavnica je učenicima podijelila uloge, tj. likove iz djela, kao i one koji u samom tekstu ne postoje, nego ih je trebalo karakterizirati na temelju pročitanoga.

Petra Bulić bila je tužiteljica, osuđenoga Miku, kojega je glumio Roko Lang, branila je odvjetnica Lucija Lovrić, a za red i mir u sudnici bila je zadužena sutkinja Vanessa Makaj.  O Mikinu karakteru i odnosu prema članovima obitelji svjedočili su njegov prijatelj Jankić (Drago Bulić), sestra Milka (Petra Seke), supruga Luca (Marta Knez) i sin (Dominik Tordinac), učiteljica (Lidija Pecikozić) i susjeda (Gabrijela Hodan). O njihovoj pripremljenosti i rječitosti ovisio je uspjeh prikaza sudnice, a učenici su se pobrinuli i da izgledom budu što uvjerljiviji, što se može vidjeti i na fotografijama. Klupe u učionici bile su postavljene kao u hrvatskoj sudnici, a sudionici su zauzeli svoja mjesta te redom sjedali na 'vrući' stolac za svjedoke.

Tužiteljica i braniteljica su iznijele unaprijed pripremljene uvodne riječi te pozivale svjedoke koje su naizmjenično ispitivale i nastojale dokazati istinu, a mnoge su uhvatile u laži. Neke su izjave svjedoka izazvale nemir u sudnici, dovikivanje i vrijeđanje, što je sutkinja smirivala udarcima čekića i povikom: 'Mir u sudnici!'.

Kada su ispitani svi svjedoci, odvjetnice su održale završne riječi nakon čega se sudu obratio i sam Mika pokušavajući ublažiti kaznu koja ga čeka. Porota je Miku proglasila krivim (a što je učinio – saznat ćete u 7. razredu kada vam to djelo bude na lektirnom popisu, a ako ste već čitali – znate što je učinio), a sutkinja ga je osudila na dugotrajnu zatvorsku kaznu.

objavio: Zdravka Milošić   datum: 4. 10. 2017.