Terenska nastava u Vojvodini

U petak, 27. travnja 2018. učenici 4.a-8.a išli su na terensku nastavu u Vojvodinu gdje smo posjetili Suboticu, Park prirode Palić i Sombor.

Prvi posjet je bila Subotica, multikulturalni grad i drugi najveći u Vojvodini poslije Novog Sada. Obišli smo glavni trg, remek-djelo secesije Gradsku kuću, spomenik caru Jovanu Nenadu u čije je vladavine Subotica bila glavni grad, baroknu Gradsku biblioteku, Narodno pozorište, Plavu i Zelenu fontanu od žolnaja, katoličku katedralu Sv. Terezije Avrilske, franjevačku crkvu Sv. Mihovila, sinagogu, Rajhl palaču te pravoslavnu crkvu Sv. Vaznesenja.
Nakon ručka smo se uputili prema nekoliko km udaljenom Parku prirode Palić na Palićkom jezeru, jednom od najpopularnijih izletišta i kupališta u Srbiji čiju vodu smatraju ljekovitom. Pri dolasku usput smo vidjeli nekoliko građevina specifične vojvođanske secesije: čudnovati Vodotoranj, Muzički paviljon i spomen česmu, Veliku terasu, Ženski štrand, Vilu Konen. Posjetili smo i Zoološki vrt Palić, osnovan prije skoro 80 godina. Vrt ima preko 60 životinjskih vrsta uključujući i lavove, a ujedno je lijepo uređen. Učenici su imali i slobodno vrijeme za igru na uređenim igralištima, sladoled te najam i vožnju bicikala.
Pri povratku kući stali smo u Sombor gdje smo obišli: Trg sv. Trojstva koji Somborčani nazivaju i „delavi trg“, gradsku vijećnicu Gradska kuća ili Magistrat, franjevačku crkvu Presvetog Trojstva, nekadašnji franjevački samostan i današnji župni dvor Plebanija sa sunčanim satom, manastir Sv. Arhiđakona Stefana,  pravoslavnu crkvu Sv. velikomučenika Georgija, pravoslavnu crkvu Sv. Jovana Preteče te Grašalkovićevu palaču. Sombor zovu „Zeleni grad“ zbog 18.000 stabala posađenih vedinom još početkom prošlog stoljeća.

Kući smo se vratili puni dojmova, veseli i zadovoljni.

objavio: Zdravka Milošić   datum: 30. 4. 2018.