Gobble, gobble, gobble

Prošloga četvrtka, točnije – četvrtoga četvrtka u studenome kada se u SAD-u tradicionalno slavi Dan zahvalnosti (Thanksgiving Day) stigli su u našu školu britanski doseljenici, Indijanci i purice, a s njima i ozračje ovoga američkog blagdana koji se po popularnosti u SAD-u prema mnogim statistikama nalazi na samome vrhu, ispred Božića (Christmas) i Noći vještica (Halloween), pa čak i Dana neovisnosti (Independence Day), njihovog nacionalnog praznika.

Duguje li Dan zahvalnosti svoju omiljenost lijepoj povijesnoj priči o pomaganju i zahvalnosti koja ga prati, okupljanju u krugu obitelji i prijatelja koje se u ovo vrijeme događa ili ukusnoj tradicionalnoj domaćoj kuhinji – ne znamo; no, znamo da smo sve to što Dan zahvalnosti čini tako zanimljivim osjetili i mi u našoj školi na satima engleskoga jezika uz učenike osmih razreda te nastavnicu L. P.

Pripreme za proslavu blagdana bile su opsežne i uključivale su mnoge: učenike izvrsnoga znanja engleskog jezika i/ili izvrsnih glumačkih sposobnosti koji su tjednima (neki i puno kraće ;-)) uvježbavali tekstove za igrokaze; skupinu kreativnih učenika koji su na izvannastavnoj aktivnosti „Boje, niti, škare!“ izrađivali dekoracije za učionicu; učenice recitatorskih sposobnosti koje su se pripremale za vođenje programa proslave; učenici koji su svoj doprinos dali snagom mišića te raznosili i prenosili stolove i stolice, oni koji su pomogli pri postavljanju stolova i uređivanju učionice te svi ostali učenici koji su svojom pozitivnom energijom i humorom doprinijeli ugodnom iščekivanju samoga dana proslave. Tu su i mame koje su ispekle ukusne pite nakon kojih se za ovaj blagdan tradicionalno oblizuju prsti, naš ravnatelj M. Stanić koji je cijelo događanje i omogućio, g. M. Đurkov iz restorana Stari mlin koji je ukusnim i raskošnim blagdanskim jelovnikom s puricama kao glavnim zvijezdama objeda na cijelu proslavu stavio točku na i  te nastavnica L. P., idejni začetnik ovoga projekta koja je cijelim orkestrom  strpljivo, maštovito i spretno dirigirala.

Sav uloženi trud se isplatio. Prvo su nas Vanja, Radovan i Stefan uz prigodne aplikacije upoznali s povijesnim činjenicama vezanima za početak slavljenja ovoga blagdana. Zatim smo uživali u igrokazima. U dinamičnoj radio-emisiji Gabriel,  Radovan i Tamara su uz voditelja Borisa raspravljali o tome koji je od njih najpopularniji blagdan; ni slutili nisu da će im sve konce pomrsiti Black Friday, odnosno Katarina. U drugome igrokazu Sanja i Luka su se uz osušenu i minijaturnu puricu silno trudili naći razloge da budu zahvalni, a tek u zadnjem skeču su nam Dragana i Nemanja prenijeli istinsku poruku ovoga blagdana. Tada smo nas četrdeset i četvero zajedno s pedagoginjom Silvijom proveli tu poruku u djelo: pružili smo si ruke i izrekli svoje zahvale – za ljubav, zdravlje, prijatelje, slobodu, obitelj, ljubimce, hranu, sport, filmove, glazbu... Nakon toga, u ozračju mira i zadovoljstva prionuli smo blagdanskom ručku (roast turkey, mashed potatoes, peas, cranberry sauce, gravy, cornbread, apple cider) i objedovali uz ugodno druženje i čavrljanje. Na kraju smo se zasladili pitama – od bundeve (pumpkin pie), jabuka (apple pie) i borovnica (blueberry pie). Kroz cijeli događaj stručno i jezgrovito su nas vodile Manuela i Teodora, a zahvaljujući oštrom oku nastavnice Daniele sve je ostalo zabilježeno na fotografijama koje, evo, dok ih gledate, govore možda i više od riječi. Bez obzira na to što su dvije učeničke glave na kraju završile u tanjuru šlaga, može se sa sigurnošću reći kako su ciljevi ovoga projekta ispunjeni u potpunosti te na zadovoljstvo svih nas uključenih.

Lidija Plazibat

P.S. Recepti su pod priloženim dokumentima :)

Priloženi dokumenti:
Americka_pita_od_borovnica.docx (398.77 KB)
Americka_pita_od_bundeve.docx (260.94 KB)
Americka_pita_od_jabuka.docx (411.88 KB)

objavio: Zdravka Milošić   datum: 28. 11. 2016.